10
سپتامبر

آشنایی با کلاس آنلاین

کلاس آنلاین شامل دوره های آموزشی است که از طریق اینترنت ارائه می شود. به طور کلی کلاس آنلاین از طریق یک سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی ارائه می شود، که در آن دانش آموزان می توانند برنامه درسی و پیشرفت تحصیلی خود را مشاهده کنند و همچنین با سایر دانش آموزان و مربی های دوره خود ارتباط برقرار کنند. کلاسهای آنلاین معمولاً ترکیبی از ضبط ویدیو یا سخنرانیهای زنده به همراه ارائه انواع مختلف متریال آموزشی است که در آن اسلایدهای سخنرانی، سخنرانی های ویدئویی، تکالیف مشترک و پیام های انجمن بیشترین فعالیت یادگیری را تشکیل می دهند. دانش آموزان می توانند سخنرانی های زنده را به صورت آنلاین مشاهده کنند و گاهی اوقات از طریق سیستم عامل های کنفرانس ویدیویی در بحث ها شرکت کنند.

مزایای کلاس آنلاین

کلاس آنلاین به دلایل مختلف هزینه کمتری دارد. به عنوان مثال، هزینه رفت و آمد به مکان کلاس حضوری را ندارد. هزینه های مختلفی که مربوط به حمل و نقل مانند سوخت، پارکینگ، نگهداری ماشین است را ندارد و به طور کلی هزینه های حمل و نقل عمومی بر دانش آموزان آنلاین تأثیر نمی گذارد.

امروز انواع مختلف دوره های آموزشی با کیفیت از طریق کلاس آنلاین برای همه فراهم شده است و دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه های رفت و آمد برای شرکت در کلاسها و دوره های حضوری نیست.

ساختار کلاس آنلاین چگونه است؟

ساختار یک کلاس درس آنلاین متفاوت است. اما به طور کلی، دانش آموزان به صورت آنلاین و بطور منظم وارد سیستم مدیریت یادگیری یا LMS می شوند، سپس از طریق یک درگاه مجازی می توانند برنامه درسی و نمرات را مشاهده کنند. همچنین آنها می توانند با اساتید، همکلاسی ها ارتباط برقرار کنند و در صورت وجود مشکل یا سوال با خدمات پشتیبانی تماس بگیرند. دسترسی به مطالب و منابع دوره آموزشی از طریق کلاس آنلاینفراهم می شود. سیستم های یادگیری الکترونیکی امکان نظارت و پایش مستمر میزان پیشرفت دانش آموزان را نیز فراهم می کنند. برای استفاده از کلاس آنلاین به یک اتصال اینترنتی و هرگونه نرم افزار مورد نیاز احتیاج است.

آیا دانش آموزان نیاز به شرکت در کلاس ها در زمان های خاص دارند؟

کلاسهای آنلاین معمولاً دارای یک بخش دانش آموز محور هستند. دانش آموزان دروس خود را در زمانهای دلخواه خود به پایان می رسانند اما معمولا باید مهلت هفتگی را رعایت کنند، قالب این دوره های مجازی طوری طراحی شده که انعطاف پذیری را برای دانش آموزان فراهم می کند. بیشتر افرادی که یادگیری آنلاین را انتخاب می کنند، مسئولیت ها و تعهداتی دارند که باعث می شود زمان کافی برای شرکت در کلاسهای حضوری را نداشته باشند و به همین دلیل این شیوه یادگیری را ترجیح می دهند زیرا به آنها قدرت می دهد که وقت خود را برای انجام پروژه های مختلف تنظیم کنند.

چگونه دانش آموزان در کلاس آنلاین  تعامل برقرار می کنند؟

دانش آموزان ممکن است از طریق انجمن های گفتگو، رسانه های اجتماعی به ویژه برای کارهای گروهی ارتباط برقرار کنند و همچنین در زمان کنفرانس ویدیویی همدیگر را ببینند و یا از طریق تلفن و ایمیل با یکدیگر تماس بگیرند. فراگیران آنلاین با اساتید نیز به طرق مشابهی تعامل می کنند و در صورت نیاز قبل از شروع دوره خود را حضوری معرفی می کنند. 

منابع
  • www.tophat.com/glossary/o/online-class
  • www.ccaurora.edu/programs-classes/online-learning/benefits-online-education