13
اکتبر

فیلم هایی که به طور واقعی در مورد فیزیک صحبت میکنند!!

بیشتر فیلم ها به درستی علوم پایه را به نمایش نمیگذارند اما برخی دیگر نیز در نشان دادن این علوم موفق هستند. در ادامه لیستی از فیلم هایی که به خوبی فیزیک را به نمایش گذاشته اند، آمده است. به طور کلی، این فیلم های علمی_تخیلی از ذهن سرچشمه میگیرند که فقط بخش کمی از آن از نظر فیزیکی امکان پذیر است را به تصویر میکشند؛ اگرچه در برخی موارد (مانند داستان های علمی) ممکن است کمی فراتر از آنچه ما امروزه درک میکنیم را نمایش دهند. بهتر است این فیلم ها را با کودکان خود تماشا کنید تا آنان نیز نکته هایی از فیزیک یاد بگیرند.

1.مریخی (The Martian)

مریخی

این فیلم که بر اساس رمان اندی ویر و همچنین بر اساس فیلم های آپولو 13 (فیلم دیگری در همین لیست) و رابینسون کروزو (فیلم دیگر تام هنکس) ساخته شده است، داستان فضانوردی را تعریف میکند که صدمه دیده و روی کره ی مریخ تنها مانده است. برای اینکه تا زمان نجات زنده بماند، باید به طور علمی از منابع در دسترس خود استفاده کند.

2. جاذبه (Gravity)

جاذبه

سندرا بلاک نقش فضانوردی را بازی میکند که فضاپیمایش توسط شهاب سنگ ها آسیب دیده و وی در فضا تنها مانده است؛ او تلاش دارد که امنیت خود را حفظ کرده و راه بازگشت به خانه را پیدا کند. با اینکه برخی از سکانس ها قابل استناد نیستند اما تصمیم گیری های وی برای حرکت در فضا و رسیدن از مکانی به مکان دیگر از نظر علمی صحیح هستند. این فیلم بسیار هیجان انگیز است.

3.آپولو 13 (Apollo 13)

آپولو13

در سال 1970، جیم لاول (تام هنکس) موظف میشود تا با آپولو 13 به ماه سفر کند. سه فضانورد با جمله ی معروف “هوستون، مشکلی پیش آمده” سفر مرگ و زندگی خود را شروع کرده و سعی در زنده ماندن میکنند؛ از طرفی دیگر دانشمندان و مهندسان زمینی نیز سعی میکنند تا فضاپیمای آسیب دیده را به سلامت به زمین بازگردانند.

در این فیلم بازیگران معروفی مانند کوین بیکن، گری سینیس، بیل پاکستون، اد هریس و دیگران، نقش آفرینی کرده اند؛ به همچنین کارگردان این اثر ران هووارد است. این روایت چشمگیر، سفرهای فضایی را به طرزی عالی به نمایش میگذارد.

4. آسمان اکتبر (October Sky)

آسمان اکتبر

این اثر که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است داستان نوجوانی (جیک گیلن هال) را به تصویر میکشد که به موشک علاقه ی زیادی دارد. با تمامی مشکلاتی که سر راهش هستند وی برنده ی جایزه ی ملی علوم شده و در زمینه ی استخراج معدن الهام بخش شهر کوچکش میشود.

5.نظریه ی همه چیز (The Theory of Everything)

نظریه ی همه چیز

این اثر داستان زندگی و ازدواج اول کیهان شناس، استفن هاوکینگ، را بر اساس خاطرات همسرش، تعریف میکند. این فیلم اساس علمی و فیزیکی ندارد اما سختی هایی را که پروفسور هاوکینگ در اثبات نظریه های خود و همچنین تشریح عبارت های عمومی مرتبط با نظریه های خود مانند تابش هاوکینگ، با آنها مواجه بود را به خوبی نشان میدهد.

6.ورطه ( The Abyss)

ورطه

ورطه روایت بسیار جذابی است، با اینکه این فیلم بیشتر از اینکه پایه ی علمی داشته باشد، تخیلی است اما به قدری واقعیت کف دریا را به خوبی نمایش میدهد که طرفداران فیزیک را مجذوب خود کرده است.

7.آی کیو (I.Q)

آی کیو

در این فیلم کمدی و عاشقانه، آلبرت انیشتین (با بازی والتر ماتائو)، نقش کوپید را بین خواهرزاده ی خود (مگ ریان) و یک مکانیک خودرو (تیم رابینز) بازی میکند.

8. ابدیت (Infinity)

ابدیت

این فیلم داستان زندگی و ازدواج ریچارد پی. فینمن با آرلین گرین بام که زمانی که ریچارد روی پروژه ی منهتن در لی آلموس فعالیت میکرد، از بیماری سل فوت شد را تعریف میکند. این اثر سینمایی بسیار هیجان انگیز است اما برخی معتقدند که برودریک در نمایش دادن عمق شخصیت پویای فاینمن عدالت را رعایت نکرده است، به دلیل اینکه بسیاری از بخش های جذاب زندگی وی که در زندگی نامه ی او آمده اند را نشان نداده است.

9. 2001 : ادیسه ی فضایی (2001: A Space Odyssey)

2001 : ادیسه ی فضایی

به عقیده ی بسیاری افراد، این فیلم سینمایی که یک اثر فضایی کلاسیک است، بنیان گذار استفاده از جلوه های ویژه در ژانر علمی-تخیلی است. حتی بعد از سال ها هم میتوان از دیدن این فیلم لذت برد. اگر با سرعت آرام این اثر مشکلی ندارید، میتوانید از اکتشافات علمی آن لذت ببرید.

10.  میان ستاره ای (Interstellar)

میان ستاره ای

این فیلم شاید چیزی ورای دیگر آثار این لیست باشد. کیپ تورن، فیزیکدان، به عنوان یک مشاور علمی در این فیلم کمک کرده است، و سیاه چاله به خوبی تشریح شده است؛ به عبارت دیگر اینکه با نزدیک شدن به سیاه چاله میتوان در زمان سفر کرد به خوبی نمایش داده شده است. اگرچه، بسیاری از اتفاقات داستان اساس علمی نداشته و میتوان گفت داستان در برخی بخش ها پایه ی علمی ندارد.